pět titulů z Nakladatelství Academia
Thilo Sarrazin -Teror ctnosti, Brian Clegg - Gravitace, Michal Stehlík - Slovensko /Země probuzená, Milan Stloukal, Jindra Nekvasil - Věčné tajemství Býčí skály,
Thilo Sarrazin -Teror ctnosti O hranicích názorové svobody v Německu Edice 21. století
Kdo rozhoduje o tom, co se smí říkat, a o čem je třeba mlčet? Názorová svoboda je v naší zemi zaručena ústavou. Avšak jak je tomu opravdu? V realitě se neustále střetáváme se zákazy něco si myslet a veřejně o tom hovořit. Velmi snadno se tak ocitáme u hranic toho, co lze veřejně sdělovat. Autor analyzuje konformismus bující všude kolem nás a konstatuje: Kdo vyslovuje názory nebo konstruuje souvislosti, které nezapadají do právě vládnoucího obrazu světa, bývá bez rozpaků označen za provokatéra. S jemu vlastní myšlenkovou pronikavostí staví Thilo Sarrazin tyto postoje a praktiky na pranýř, ukazuje, odkud pocházejí jejich příčiny, a pojmenovává čtrnáct zákazů myslet a hovořit ovládajících naši dobu.
váz., 336 stran, cena 325 Kč, ISBN 978-80-200-2468-8
Brian Clegg Gravitace Jak nejslabší síla ve vesmíru formovala naše životy Edice Galileo
Vesmír se řídí souborem fyzikálních zákonů, z nichž nejznámější, ale také nejzáhadnější je gravitace. Gravitace jako univerzální interakce formuje planety, hvězdy, galaxie i celý vesmír. Bez ní by nevznikl ani život na Zemi. Tato kniha se vydává po stopách této tajemné síly od počátečních představ antických Řeků přes Newtonův gravitační zákon až po moderní strunovou a twistorovou teorii, smyčkovou kvantovou gravitaci a další hypotézy. Pochopení podstaty gravitace je klíčem k pochopení vlastností času, prostoru a hmoty a klíčem k poznání stavby vesmíru.
váz., 252 stran, cena 325 Kč, ISBN 978-80-200-2374-2
|
|
|
|
|
|
Michal Stehlík Slovensko Země probuzená, 1918–1938 Edice První republika
Za jaké situace vstoupily tehdejší Horní Uhry roku 1918 do Československa? Jakou roli a představy měli američtí Slováci? Významnou úlohu pro postavení Slovenska měla bezesporu Slovenská ľudová strana a osobnost Andreje Hlinky. První republika přinesla slovenské společnosti rozvoj v oblasti hospodářství, sociální infrastruktury, vzdělání, kultury a umění. Od třicátých let nastoupila nová slovenská generace hlásící se o slovo při správě státu. To vše zasazuje publikace s bohatým obrazovým doprovodem, ilustrujícím slovenskou realitu let 1918–1938, do kontextu dramatické mezinárodní situace.
váz., 196 stran, cena 250 Kč, ISBN 978-80-200-2405-3
Milan Stloukal, Jindra Nekvasil Věčné tajemství Býčí skály
V 70. letech 20. století došlo k dohodě brněnských a vídeňských archeologů, že společně zhodnotí archeologické předměty a lidské kosti z jeskyně Býčí skála v Moravském krasu, které tam nalezl lékař a moravský archeolog Jindřich Wankel. Ten své výzkumy zveřejnil v populární publikaci, kde nález označil za pohřeb významného kmenového náčelníka s mnoha lidskými i věcnými oběťmi. Později sbírku artefaktů prodal do Přírodovědeckého dvorního muzea ve Vídni. Autoři této knihy byli pověřeni zpracováním Wankelových nálezů, jeden z nich antropologických, druhý archeologických. Při studiu lidských kostí se brzy zjistilo, že Wankelův názor je naprosto neudržitelný, a tak i archeologové museli začít hledat jiné možnosti výkladu.
brož., 196 stran, cena 250 Kč, ISBN 978-80-200-2415-2
Daniel Boušek - Polemika judaismu s islámem ve středověku
Kniha se soustřeďuje na středověkou židovskou apologetiku s islámem, a to zejména na dílo dvou jejích čelných představitelů: barcelonského rabína Šelomo ibn Adreta (cca 1235 – 1310) a rabína Šimona ben Cemach Durana (1361–1444), který působil v Alžíru. Překlad jejich apologetik – Pojednání proti muslimovi a Luk i štít – představuje českému čtenáři v podstatě jediné židovské středověké monografické polemiky s islámem, které se dochovaly.V případě Ibn Adretova Pojednání proti muslimovi je navíc cenná skutečnost, že jde o přímou odpověď na Ibn Hazmovu polemiku obsaženou v díle Názory na náboženství, sekty a hereze, jehož překlad je součástí již vydané autorovy knihy s názvem Polemika islámu s judaismem a hebrejskou Biblí ve středověku. Ibn Ḥazm a Samawʾal al-Maġribī (Academia 2013).Oba židovští autoři ve svých dílech apologeticky pojednávají o třech hlavních tématech islámské polemiky s judaismem: o zfalšování hebrejské Bible, o předpovědi příchodu proroka Muḥammada a především o abrogaci Mojžíšova Zákona. Průvodní studie zasazuje oba texty do historického a myšlenkového kontextu.
váz., 276 stran, cena 315 Kč, ISBN 978-80-200-2443-5
red:jajy / zdroj: TZ-Marie Böhmová