Unikátní výstava ve Strahovském klášteře skončí za dva týdny
Pod názvem Kánon a dialog: byzantská tradice napříč staletími tu lze vidět byzantské a řecké památky ze sbírek Muzea ruské ikony, Národní galerie v Praze a Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky, v.v.i. Za prvních šest týdnů si objevnou kolekci prohlédlo přes 4000 návštěvníků.
Praha ani Česká republika dosud nehostily tak rozsáhlý a tak reprezentativní soubor nejstarších a nejlepších ukázek užitého byzantského umění, řecké a post byzantské ikonopisné malby.Pozoruhodné jsou vystavené procesní kříže a ostatkové kříže (enkolpia) pocházející z V. – XII. století, stejně jako prvky chrámového osvětlení zejména svícny, lampy, a dodnes užívaná svítidla jako je kupříkladu choros či polykandelon.Důležité milníky vývoje křesťanského světového názoru středověku representuje na 30 významných post byzantských a řeckých ikon z moskevských a pražských sbírek. Je tu několik mistrovských děl vytvořených v XV. – XVI. století v předních krétských dílnách, kde sídlila silná řecká komunita, z níž vzešel i světoznámý mistr El Greco. Nalezneme zde příklady přísného, až rigidního výtvarného jazyka ikon respektujících staré vzory a byzantský kánon, kde byla přílišná umělcova invence nežádoucí i příklady děl vytvořených v duchu uvolněnější západní výtvarné tradice, v některých případech přejímající i novou ikonografii či kompoziční vzory. Jsou tu i ikony, na nichž se oba styly setkávají.Výstava v Klenotnici Strahovské obrazárny přímo navazuje na její bohatou kolekci evropského umění daného období. Prostředí strahovského konventu dodává expozici další duchovní rozměr.
Výstava je doprovázena bohatě ilustrovaným katalogem v ruštině, češtině a angličtině.Výstava je otevřena v areálu Strahovského kláštera denně do 13. května, společné vstupné na výstavu a do obrazárny činí 120,- Kč.
Pro bližší info. kontaktujte Jan Stolár, mediální zástupce výstavy, mumbay@seznam.cz, 605 221 093
red:jajy / zdroj:TZ - Jan Stolár