Tříkrálová - charitativní sbírka
Součástí farnosti sv. Františka z Assisi je charita, která zajišťuje péči a služby pro potřebné klienty městské části – Praha 11, Jižní město. (www.charitapraha4.cz) Právě tzv. Tříkrálová sbírka je inspirací pro obyvatele, aby přispěli a pomohli rozvíjet tuto záslužnou činnost, o kterou je veliký zájem.
Této akce se jako každým rokem, ujali malí i velcí dobrovolníci z řad především farníků, kteří vyráželi do terénu a v zimním období vydrželi i několik hodin hrát, zpívat zkrátka koledovat v zájmu dobré a potřebné věci. Za to každému z nich patří veliké uznání a poděkování. / J.Pavel Urban /
Tři králové Samotné klanění králů přinášejících dary připomíná holdování velmožů a králů vasalských zemí nově korunovanému králi. V linii tohoto uznání Kristovy vlády stojí dodnes to, že v tento den znamenáme dveře svých domů a domovů trojím křížkem a písmeny C, M a B. Tímto znamením se totiž přihlašujeme k obnovenému království Božímu a vymezujeme prostor, v němž uprostřed hříchem opanovaného světa chtějí křesťané žít plně podle řádu a zákona Božího. Tato znamení tedy vymezují prostor pravdy a spravedlnosti. Jsou ovšem i znaky žehnání, které mají ostrůvky Kristova království hájit před náporem nepřítele.Tři známé litery nejsou začáteční písmena jmen králů: Kašpar + Melichar + Baltazar. Je to sice starobylý, přece však pozdní výmysl. Tři litery jsou zkratkou požehnání, které znamená Pán (řecky Kyrios) či Kristus (Christos) obydlí (latinsky mansionem) ať žehná (benedicet).
Jak se stalo, že prvou literou je C, není dost jasné. Může to být odsunutím h z písmene ch, může to být latinský přepis řeckého k. Mnoho na tom nezáleží. Tato zkratka znamená Pán žehnej tomuto domu. Tento svátek zjevení Páně mohli bychom z hlediska lidstva chápat jako svátek přijetí nebo uznání Krista jež ve své podstatě znamená začátek cesty k něčemu novému. Koledování je staročeský zvyk, kdy koledníci hromadně obcházeli domy, často přestrojeni za maškary a v každém domě opakovali písně a sbírali dárky. Hlavní dobou koledování je období mezi 24. prosincem - Štědrým dnem a 6. lednem - svátkem Tří králů. K svátku se pojila i řada pověr. Obě tyto doby souvisí s původním posláním koled, pozdravit každý dům na počátku nového roku.
red: jay / foto:czppraha-jj /zdroj:mysteria.cz