PAVLÍNA SENIČ a LADY MILENA se setkali v muzeu Gastronomie
Co spojuje tyto dvě dámy, které dělí generace, jedna pochází z Čech a žije v Anglii a druhá má srbské kořeny a žije v Čechách. Obě jsou velmi milé a sympatické, jsou to krásné ženy, sršící nakažlivou energií, mají smysl pro humor, rády vaří, mají lásku k hudbě, není tedy divu, že si okamžitě, jak se říká, padly do noty.
Setkaly v Gastronomickém muzeu při zajímavé akci - vaříme s Remoskou, kterou připravila majitelka a kurátorka muzea paní Nina Provan Smetanová.
Milena Grenfell-Baines opustila Československo v roce 1939 jako jedno z posledních dětí, které zachránil Sir Nicholas Winton před nacistickou genocidou. Odvezl ji spolu s ostatními dětmi do Londýna, kde začala nový život. Je velmi aktivní a v Anglii se věnuje popularizaci remosky. Když totiž Lady Milena zjistila, že zde českou remosku nikdo nezná, domluvila přímo s výrobcem, že mu pomůže proniknout na britský trh. Dneska je remoska na britských ostrovech tak populární, že se jí prodalo už několik desítek tisíc kusů.
Pavlína Senič je držitelkou několika prestižních ocenění, jež získala na mezinárodních pěveckých soutěžích například v Itálii nebo v Německu. Je absolventkou Hudební akademie múzických umění v Praze. Během studií využila nabídnuté možnosti absolvovat stáž na prestižní vysoké škole Guildhall Shool of Music and Drama u profesorky S. Mc Chulock. Stala se pravidelným hostem a hvězdou koncertů pořádaných Nadací Emy Destinnové po celé Evropě: Londýn, Vídeň, ale i u nás na zámku ve Stráži nad Nežárkou
Lady Milena byla očividně za kuchyňským pultem jako doma. Na ukázku připravila výbornou polévku, zapečené maso nebo skotské sušenky a vesele při tom komunikovala s pozvanými hosty a s návštěvníky muzea, kteří ochutnávali. Byli mezi nimi jak místní, tak ze zahraničí jako je vzdálená Kalifornie nebo Kanada a Lady Milena plynule přecházela z češtiny, kterou stále velmi dobře mluví, do angličtiny.
Zatímco se Lady Milena věnovala hostům a návštěvníkům gastronomického muzea, Pavlína Senič, naše přední sopranistka, nám prozradila svůj vztah ke kuchyni a vaření.
Pavlínko, jak by se ti líbilo vařit v takto vybavené kuchyni? Poradila by sis s kamny?
„Určitě by to byla velmi zajímavá zkušenost. A také si vybavuji, jak moje srbská babička pekla domácí chléb v peci na zahradě. Byl ten nejlepší, jaký jsem kdy jedla. Ta vůně a chuť! K tomu se podával čerstvý domácí ovčí sýr! Prostě můj milovaný Balkán :-)“
„Chyběli by ti moderní pomocníci, jako jsou roboty, mikrovlnná trouba, myčka, mrazák apod.?“
„Roboty moc nevyužívám. Snad jen bramborová kaše, by nebyla tak vyšlehaná :-) Myčku oceňuji, jako úsporu času. A vzhledem k tomu, že velmi ráda vařím z čerstvých surovin, tak mrazák by mi nechyběl, ALE LEDNICE, ta velmi!“
„Vaříš ráda a jestli ano uměla bys nahradit třeba maggi, kořenící směsi aj. produkty jako jsou hotové omáčky…?“
„Vařím moc ráda. Samozřejmě mám nejraději tzv. "rychlé recepty". V dnešní době si velmi hlídám složení potravin. Hodně využívám bylinky. Od mojí kamarádky Gábiny dostávám pravidelně speciální domácí koření, od jedné nejmenované firmy. Hotové omáčky nekupuji vůbec. Snad jen sójovou omáčkou bych neuměla nahradit. Nebo? :-)“
„Co cestování v čase a ocitnout se v pravěké jeskyni:-)? Máš nějakou představu, jak se tam asi ženám hospodařilo? Příp. jestli jsi někdy něco ulovila.. (chytila, medvěd to asi nebude :-))?“
„Neeeee, já a něco chytit :-) a k tomu sníst????? To vůbec!!!!! Jsem 19 let vegetariánka, takže na jeskyni nechci ani pomyslet :-)“
„Jak jsi byla spokojená s ochutnávkou od Lady Mileny, inspirovala tě v něčem…?“
„Lady Milena - neuvěřitelný zážitek a setkání díky Leničce Žáčkové. Inspirovala mne především ona, její vitalita, zájem, pozitivita!!!!! A v druhé řadě Remoska :-) uvažuji o koupi, tohoto produktu.“
„Zpíváš si při vaření a jestli ano, zpívají členové rodinky s tebou?“
„Moje dcera Lilianka, kterou jsem „rušila“ svým zpíváním ještě 14 dní před porodem, tak mé prozpěvování v lásce nemá. Tudíž, i když bych si kolikrát potřebovala ozpívávat texty, tak nemám šanci. Ovšem písničky, které skládá její tatínek, ty si prozpěvuje celý den. :-)“
„Máš nějakou větu či vzkaz, který bys chtěla naším prostřednictvím poslat čtenářům?“
„Asi tu, která mne nedávno zaujala: řekl ji Dalaj-lama: „Hlavní smysl v tomto životě, je pomáhat druhým. Pokud jim nemůžete pomoci, alespoň jim neubližujte.“
„Pavlínko, děkuji za rozhovor a přeji úspěch jak na pódiích tak i v kuchyni.“
Vaříme s remoskou byla jedna z mnoha zajímavých akcí, které paní Nina Provan v Gastronomickém muzeu průběžně pořádá.
text a foto:jajy-czppraha