VÝSTAVU IRSKÝCH ŠPERKAŘŮ - ÉAGSÚIL
V GALERII KUSKOVU - představí svou nejnovější tvorbu přední irští šperkaři. Své práce vystaví Filip Vaňas, Eily O Connell, Eoin M Lyons, Julie Connellan, Lynsay Raine a Justyna Truchanowska. Expozice nabídne přehlídku různorodých přístupů těchto výtvarníků k současnému šperku.
Výstavu otevře velvyslankyně Irska, Její Excelence paní Alison Kelly. Iniciátorem a kurátorem výstavy je česko-irský šperkař Filip Vaňas sám tvořící pod značkou Filip Vanas Designs. Filip Vaňas, původním povoláním architekt, přišel do Dublinu v roce 2005. Recese a ztráta práce ve stavebním odvětví v roce 2009 ho přiměla ke změně, ke studiu na National College of Art and Design a odstartovala jeho šperkařskou kariéru. Jeho tvorba ale původní profesi nezapře - šperky ze stříbra, eloxovaného hliníku a epoxidu se drží jednoduché linky geometrických tvarů, kterým dávají jedinečnost výrazné kontrasty a živé barvy. O společné výstavě s irskými kolegy říká: "Éagsúil" znamená v irštině "rozmanitý", což odkazuje na to, že jsme se snažili dát dohromady co nejrůznorodější skupinu tvůrců, abychom představili co nejlépe škálu, na jaké se rozkládá současný irský šperk. Věřím, že se nám to opravdu povedlo. Navíc mám velkou radost, že mohu tímto způsobem fungovat jako pojítko mezi irskou a českou scénou, vlastně tak nyní uzavírám kruh.
Na přípravě výstavy s Filipem Vaňasem úzce spolupracovala šperkařka Eily O'Connell. Ta tvoří šperky inspirované přírodními formami, jimž dává novou, trvalou podobu v materiálu, převážně stříbru. Její šperky jsou nositelná umělecká dílka jakoby z jiného světa. O své práci říká: "Snažím se zachytit všechny přírodní atributy a přenést je do kovu, což jim dává možnost vkročit do nového světa a ještě rozvinout své kouzlo."Mužskou estetiku šperku zprostředkuje na výstavě svou prací Eion M Lyons. Tento mladý dublinský výtvarník se inspiruje chlapeckou fascinací mechanickými objekty a technologiemi.Vytváří lineární struktury z ocelového, stříbrného a zlatého drátu a nechává je vyniknout ve dvourozměrné či trojrozměrné formě nebo jejich kombinaci.
Jako herce na divadle vnímá výsledky své tvorby Julie Connellan a říká: "Ve své práci chci docílit dialogu mezi objektem, jeho nositelem a pozorovatelem, divákem. Mé šperky ve svém materiálu a tvaru ukrývají příběhy, které diváka zvou, aby hledal spojitosti mezi tím, co je řečeno a jeho vlastními zkušenostmi a asociacemi." Julie pracuje s různými materiály, ať už tradičními jako je stříbro, ocel, měď nebo cín a zinek, ale i s méně užívanými - třeba guma a rašelina.Lynsay Raine považuje za svůj domov Severní Irsko i Nový Zéland. V obou zemích studovala - v Dublinu práci s kovem a v Aucklandu současný šperk - a teď zde často vystavuje. V poslední době pracuje v Irsku zejména technikou odlévání, při které používá především umělou pryskyřici, ale kov a jeho zpracování ve své tvorbě stále používá. Šperky Lysay Raine se kromě výstavy v Galerii KusKovu v letošní roce objeví i na filmovém plátně, a to ve filmu Dracula Untold, na kterém spolupracovala s kostýmní návrhářkou, oskarovou Ngilou Dickson.Justyna Truchanowska, další vystavující se slovanskými kořeny, je fascinována tvary a barvami, které se objevují v přírodě. Při navrhování šperků kreslí a modeluje své přírodní inspirátory a zjednodušuje jejich formu. Také barvy šperků vychází z těch, které najdeme u originálů. Další vliv, který na Justynu při tvorbě působí je etnický šperk, zejména africký a tibetský. V nejnovější kolekci používá jako materiál 100 % ručně vyráběnou ovčí plsť a stříbro. Geometrické stříbrné detaily akcentují organický celek, který nabízí odraz přírody a zároveň drží krok se současným pojetím šperku.
O galerii:
Galerie KusKovu od roku 2006 ve své stálé expozici prezentuje umělecké předměty, šperky a užité umění z kovu a jeho kombinací s rozličnými materiály. KusKovu představuje díla a kousky převážně českých výtvarníků, uměleckých kovářů a šperkařů, ať již zkušených, nebo začínajících. Velký důraz klade zejména na originalitu a profesionální zpracování. Galerie pravidelně pořádá výstavy výtvarníků pracujících s kovem i jinými materiály.
red:fel / zdroj a foto:TZ KUSKOVU