CHYBÍ VÁM SNÍH ! ! ! ! !
Mě tak trošku ano. Ani ne tak ten městský, kdy po první radosti z toho jak je vše pěkňounké, bílé a jakoby tišší, nastupuje buď mráz a uklouzáno, nebo břečka. V té se blbě chodí i jezdí…tak ten ani moc nechybí. Ale hory, zafoukané, zasněžené, a když je prašánek, málo lidí na vleku, tak je to prostě pohodička. A ještě úplně nejvíc mi letošní zimu chybí pořádná bílá stopa, vím, kde si dát pauzu na dobrou horskou česnečku, vím, kde mají výborný chleba se sádlem a cibulí a teplo od kamen na usušení rukavic.Jsou to bezva horské boudy a boudičky a tam si člověk, ať už se plouží krajinou sám či s partou přátel vždycky pěkně popovídá, protože vyznavače bílé stopy tak nějak spojuje něco ….paradoxně snad menší spěch, sice je to běhání, ale například u mne je to hlavně o kochání se.Tu smrček, tu zamrzlý potůček a co teprve západy slunce, ani taková mlha není k zahození, Zkrátka a dobře když se takhle nakochám 15 – 20 -30 –někdy i 50 km, nejsem uběhaná a je mi opravdu moc fajn. To na sjezdovkách je tak nějak spěch, tam to prostě frčí a když pauza tak jen ta nejnutnější, toaleta, čaj a rychle zpátky projezdit permici…no, není divu, při těch cenách, já tedy dávám většinou přednost té bílé stopě, ale letos beru všecko
Ze samého stejskání jsem si dala gaučink a film Krakonoš a lyžníci, moc se mi líbí jak si užívají prvních ski v Čechách, zapátrala jsem a Josef Rössler-Ořovský, který k nám první prkýnka dovezl byl velmi zajímavý sportovec a rozhodně stojí za zmínku:
Josef Rössler (uprostřed) se svým bratrem Karlem (po jeho pravici)
Josef Rössler-Ořovský (29. června 1869 – 17. ledna 1933) byl všestranný český sportovec a schopný sportovní organizátor. Patří dodnes k největším postavám českého sportu. Má zásluhy na zavedení řady sportů v českých zemích. Spolupracoval při zakládání četných sportovních klubů a sportovních svazů. Byl především výborným veslařem, ale byl činný i v rychlobruslení, v ledním hokeji, tenise, jachtingu, lehké i těžké atletice, fotbalu a kanoistice. Byl také vynikající diplomat, (hovořil několika jazyky) a hlavně díky jeho úsilí (spolu s Dr. Jiřím Guthem-Jarkovským) se čeští sportovci zúčastnili letních olympijských her 1912 ve Stockholmu jako samostatná země.
Sportovec a funkcionář : Ve svých 12 letech roku 1881 založil spolu se svými spolužáky „Bruslařský klub“ Dne 13. března 1887 uspořádal jedny z vůbec prvních atletických závodů. V roce 1887 také dostal z Norska brusle a dva páry lyží (Lyže objednal v podstatě omylem, neboť když si psal o ceník bruslí, připsal pod jméno „Bruslařský klub Praha“. To si v Norsku vyložili jako Bruslar ski klub – Bruslarův lyžařský klub – a ke katalogu bruslí přiložili i nabídku lyží.) Lyže vyzkoušeli se svým bratrem v noci z 5. na 6. ledna 1887 na Václavském náměstí.
V zimě roku 1887 založil ski-klub. Jednalo se o první lyžařský klub v Evropě mimo území Skandinávie. V roce 1893 založil I. Český lawn tennis club a Český yacht klub. Dne 29. březen 1896 řídil první derby Sparta–Slavia, ke kterému též přeložil první fotbalová pravidla. V letech 1896 až 1897 spolupracoval s dr. Jiřím Guthem na možnosti založení Českého olympijského výboru (ČOV). To se jim zatím nepovedlo, zato byli úspěšní v založení České amatérské atletické unie (ČAAU). Tu jim rakouské úřady 8. května 1897 povolily. Prvním jejím předsedou byl dr Guth, druhým J.Rössler-Ořovský. O dva roky později se oběma pánům podařilo přes ČAAU svolat schůze a založit Český olympijský výbor. Zpočátku příliš nepracoval, založili jej tedy v lednu 1900 znovu. ČOV pak zajistil samostatnou českou výpravu na několika olympijských hrách i v období před vznikem Československé republiky.
ČAAV vytvářela své pobočky a sekce, které se postupně osamostatňovaly. Dne 21. listopadu 1903 byl z jeho iniciativy založen Svaz lyžařů Království českého. Jednalo se o vůbec první lyžařský svaz na světě. Roku 1906 se vytvořila Česká lawn-tenisová asociace, roku 1908 Český svaz hokejový, roku 1910 Ústřední svaz těžké atletiky, roku 1913 Český svaz šermířský.
V roce 1908 vznikl další orgán, Česká sportovní rada. Ta byla po léta protiváhou ČOV, jenže když se do jejího vedení oba jmenovaní dostali, oba orgány pozvolna splynuly. V říjnu 1918, při vzniku republiky organizoval a řídil tzv. skautskou poštu, která zajišťovala kurýrní službu mezi vznikajícími státními orgány. Byl totiž také vášnivým filatelistou a členem nejstaršího českého filatelistického klubu, jímž byl roku 1887 založený Český klub filatelistů.
Zemřel v 63 letech a je pohřben na Vyšehradském hřbitově v Praze.
red: jajy / zdroj: wikipedie /foto:czp