Miluji svátek svatého Valentýna

Miluji svátek svatého Valentýna

A je mi fuk, co se říká – takový americký svátek, bláznovství, nebudu něco kupovat nebo říkat mám tě ráda - mám tě rád, když je to oficiálně, já to mohu udělat jindy, když chci já a ne, když to diktuje kalendář nebo obchod atd. atd. atd…… To jistě můžu, ale dělám to? No já nevím jak kdo, ale mě se to nijak často neděje a příležitost dostat třeba malou čokoládičku, pusu, kytičku fialek, ale klidně i nějaký malý vzkaz – to koneckonců stojí jen trošičku času, tak toho já se nikdy nenabažím, milé je mi to vždycky a ten kdo to nesnáší, tak to jednou vydrží, vzkaz vyhodí, čokoládu sní bezmyšlenkovitě, a když mu bude chutnat, tak možná – třeba někdy příště přizná, že je to fajn a možná, možná příště…

…A NA SVATÉHO VALENTÝNA SE MI NARODILO MIMINKO A TO JE TEN NEJVĚTŠÍ DŮVOD PROČ TEN SVÁTEK MILUJU…


red:/ text: jaj

 

Legendy o Svatém Valentinu

Ačkoli se slaví Den svatého Valentýna (prameny uvádí pojmenování Svatý Valentin) v jediný den, jeho postavu oplývá více, byť velice podobných, legend. Nemůžeme s jistotou říci, zda se jedná o Svatého Valentina Římského, či Svatého Valentina z Terni. Někteří učenci se domnívají, že jde o jednu a tutéž osobu. Obě postavy spadají do 3. století našeho letopočtu, tedy do doby, jež značí rozpad římského impéria. Ten s sebou nese také rozpad pohanského náboženství, které zbraňuje šíření nového náboženství, totiž křesťanství.

Bez Svatého Valentina by Svátek zamilovaných vůbec neexistoval.

Jeho pronikání už nemohlo nic zabránit, dokonce ani pronásledování křesťanů. Když uvážíme, že byl Svatý Valentin (v obou případech) křesťanem, pochopíme, proč měli tehdejší panovníci o důvod víc jej pronásledovat. Svatý Valentin z Terni byl podle dostupných pramenů významným evangelickým biskupem a misionářem, na jehož přímluvu docházelo k zázrakům a nepochopitelným uzdravením. Je tedy možné, že byl pronásledován i pro tyto zvěsti.

Dvě postavy, tatáž myšlenka : Zatímco s Valentinem z Terni byl učiněn krátký proces, během něhož byl vězněn a mučen císařem Aureliem a zabit v noci roku 1268 setnutím hlavy, Valentina Římského oplývá pozoruhodná legenda. Sledoval jej císař Claudius II., který zrušil kvůli válkám veškerá zasnoubení i manželství, aby měl Řím dostatek vojáků. Valentin ale i nadále oddával tajně, a proto ho nechal císař uvěznit. Podle legendy spolu Valentin s císařem promlouvali na téma věrohodnosti křesťanské víry. Protože si s ním nevěděl rady, předal Valentina císař Kalpurniovi, který jej předal zase Asteriovi. Ten mu řekl, že uvěří v Boha jedině tehdy, když mu Valentin dokáže, že každého osvěcuje – a vybral po dva roky slepou dívku. Valentin pozvedl ruce k nebi a začal se modlit.

Poté, co modlitbu dokončil, dívka okamžitě prohlédla. Asterius uvěřil křesťanské víře a prosil jej, aby ho jí také vyučil. Do domu však vtrhli rozzuření pohané a odvlekli Valentina k silnici Flaminiově, kde ho roku 1269 sťali mečem. Před svou smrtí ještě stihl poslat dceři vězeňského dozorce vzkaz, který končil slovy: „Od tvého Valentina.“ Přestože dělí legendární postavy od jejich smrti pouze jeden rok, můžeme se jen dohadovat, jestli šlo doopravdy o jednu a tutéž osobu. Je pravda, že jsou si obě dost podobné, i když o Valentinovi z Terni máme bohužel omezené informace. Nad jeho hrobem prý vykvetly růžové květy mandlovníku, které si zamilované dvojice dávalyna důkaz lásky, jež nikdy nezahyne. Pamatujme si svatého Valentýna jako patrona lásky a zamilovaných dvojic, které oddával, přestože se mu přisuzují dobré obranné schopnosti proti moru, mdlobám, epilepsii a nákaze; dokonce je i patronem včel.

Tak pusu a pěkný každý den prožitý s láskou

 

Zdroj:wikipedia.org



© 2024 Celebrity za plentou Praha