Tři nové knihy z Nakladatelství Academia

Tři nové knihy z Nakladatelství Academia

+ DOTISKY - Filip Vojtášek: Pod palbou hloubkařů (edice Průvodce) Tomáš Řepa: Banderovci (edice 1938-1953) Jan Krško, Jan Mareš, Jan Pohunek, Jan Randák, Jan Špringl: Český tramping v časech formování a rozmachu (edice 1938-1953)


NOVINKY

Tomáš Arndt

Lékárny s Davidovou hvězdou v čase šoa

Osudy židovských farmaceutů v meziválečném Československu a během genocidy za druhé světové války

edice 1938-1953

Kniha lékárníka a badatele Tomáše Arndta se zabývá osudy židovských majitelů lékáren a farmaceutů v Československu v letech 1938–1945. Vychází z jejich profesního, společenského a sociálního postavení před druhou světovou válkou a sleduje jejich životy během šoa s ohledem na odlišnou politickou situaci v různých částech zaniklého státu. Autor připomíná rovněž osudy některých vědců nebo podnikatelů ve farmaceutickém průmyslu. Životu některých obětí i přeživších je věnován podrobnější výklad, pokud to dovolují dochovaná svědectví. V závěru knihy se autor zabývá situací těch, kteří přežili.

brož., 468 stran, cena 450 Kč, ISBN 978-80-200-3049-8

Jan Dungel

Biologie umění

Na první pohled se pojem umění zdá být víceméně jasný. Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy ho máme vysvětlit a popsat někomu dalšímu. Mnozí z nás pak nejspíš dospějí k závěru, že umění jako abstraktní entitu či lidskou činnost vyčerpávajícím způsobem definovat nelze. Tato „nedokonalost“ lidského poznání znesnadňuje již samotné pátrání po původu, příčinách i samotném jeho smyslu nejen v dávné minulosti. Život na planetě Zemi se po miliardy let vyvíjel pod taktovkou přírodních zákonů. Před dvěma či třemi sty tisíci lety se však přihodilo něco zvláštního, co tato planeta do té doby nezaznamenala. Objevil se člověk Homo sapiens, jehož mysl byla obdařena dosud nepoznanou neurologickou kvalitou, zcela novým typem vědomí, které charakterizuje nebývalá inteligence a také naprosto nový fenomén, totiž lidská kultura a její výsostný produkt umění. Od tohoto okamžiku se život na Zemi začal vyvíjet ve zcela nových souvislostech, kterým nejsme schopni plně porozumět ani dnes. Naprostá většina vypravěčů umění začíná líčit jeho příběh v mladším paleolitu, v temnotě franko-kantabrijských jeskyní, či pod skalními převisy v Austrálii. A není divu, malby na stěnách jeskyně Chauvet, Altamira, Lascaux stejně jako pod skalním převisem Nawarla Gabarnmang v australské buši jsou jednoduše fantastické, dechberoucí, ohromující! Avšak navzdory skutečnosti, že člověk je tvor výsostně kulturní, zůstalo mu jeho biologické dědictví zachováno v plné míře. Existuje tedy nějaký vztah mezi uměním a biologickými zákonitostmi, obecně řečeno kulturou a naturou? A pokud ano, jakou roli při evoluci umění sehrála právě biologie?

váz., 272 stran, cena 495 Kč, ISBN 978-80-200-3077-1

 

 

Miroslav Olšovský

Anarchie a evidence

Esej o psaní a vidění

edice Literární řada

Moderní literatura spočívá na decentralizovaném psaní a nehierarchickém prezentování v původní nerozlišitelnosti událostí. Moderní literatura nezakládá dílo, ale proces psaní, který dílo rozkládá. Psaní je anarchie a pokračuje jako evidence toho, co chce být řečí sděleno, jako jisté setrvání sdělení v čase. Moderní umělecký jazyk se snaží událostem přiblížit až na hranici jejich reprezentace a ukázat je v jejich stávání se událostmi. Takový jazyk se stává jazykem pohybu, jazykem kinematografickým a evidentním. Psaní je „permanentní evidencí“, je clonou (Gombrowicz) i průhledem (Nabokov). Kniha pojednává o projevech psaní a vidění nejen v tvorbě Gombrowicze a Nabokova, ale také Babela, Becketta, Bělého, Čechova, Kafky, Pilňaka anebo Prousta.
brož., 268 stran, cena 350 Kč, ISBN 978-80-200-3039-9

 

red:fel/zdroj:TZ-Marie Povýšilová



© 2024 Celebrity za plentou Praha