Činohra DAMU chystá jako poslední diskovku Bratry Karamazovy
23. ledna 2020 uvede divadlo DISK poslední asbolventskou inscenaci Činohry. Jako pomyslnou tečku za svým působením na DAMU si studenti zvolili Dostojevského Bratry Karamazovy. Režie se, stejně jako v případě první absolventské inscenace, ujala studentka KČD Aminata Keita.
Samotní Bratři Karamazovi byli v DISKu naposledy uvedeni v roce 2007 v adaptaci a režii Daniela Špinara.
O světě bez pravidel a tatíčkovi, který ne a ne umřít. Letošní absolventi Činohry začali v DISku Čechovem a skončí Dostojevským
Absolventský ročník studentů Katedry činoherního divadla uvede jako svou poslední inscenaci Bratry Karamazovy podle F. M. Dostojevského. Příběh o světě bez pravidel a tatíčkovi, který ne a ne umřít uvedou studenti v adaptované dramatizaci Evadla Schorma.
Inscenaci v režii Aminaty Keita uvedeme poprvé v divadle DISK 23. ledna.
Inscenace původně vznikla jako bakalářská klauzura a již po svém prvním uvedení v květnu 2018 v ateliéru na DAMU byla navržena na přenesení do divadla DISK. Režisérka Aminata Keita, jejíž inscenace Čechovova Višňového sadu se v DISKu uvádí od března 2019, k přenesení dodává: „Témata, která zpracováváme v Bratrech Karamazových, jsou i po téměř dvou letech od původní inscenace stále silná a rezonují uvnitř celého týmu. Tehdy jsme začali zkoušet po druhé prezidentské volbě, kdy pro nás absence autority a zmizení hranice mezi tím, co je dobré a co zlé, byly čerstvými zážitky. Od té doby se atmosféra v naší společnosti nezměnila k lepšímu a prožívání těchto problémů se stalo v podstatě každodenní skutečností.“
Ačkoliv je podle inscenátorů ústřední téma úzce propojeno se stavem dnešní české společnosti, nejedná se o tzv. politické divadlo. „Náš záměr byl vzít Dostojevského a konfrontovat sami sebe s tématy, o nichž píše. Nevytváříme nějakou zcela novou, jedinečnou a bombastickou interpretaci Dostojevského myšlenek – pokusili jsme se během zkoušení objevit to, co mohou jeho myšlenky probudit v dnešním člověku. A těmto objeveným emocím a situacím, do kterých se člověk dostává na hranicích svých možností, porozumět a zvládnout je,“ doplňuje režisérka.
Proč právě Schorm?
Dostojevského příběh Bratrů Karamazových se na českých jevištích objevuje pravidelně, nezřídka je uváděn v již zmiňované adaptaci Evalda Schorma. Právě tu si vybrali i studenti DAMU. „Evald Schorm psal svou dramatizaci pro Divadlo Na zábradlí, což je relativně malý prostor, ve kterém jeho filmové vyprávění působí velmi silně. Je to jeden z důvodů, proč si jeho adaptaci vybírají menší divadla s jednoznačným zaměřením na herectví – jako Dejvické Divadlo v roce 2000, Činoherní klub před pěti lety, nebo my dnes,“ komentuje výběr dramaturg Jaroslav Jurečka.
Na jevišti divadla DISK se zpracování románu hrálo naposledy před 12 lety v adaptaci a režii současného uměleckého ředitele Činohry Národního divadla Daniela Špinara.
Původní scénografie ve větším
Scénografické pojetí Michala Spratka vychází z původní podoby inscenace na ateliéru a bude upraveno na míru divadelnímu sálu DISKu. „DISK je pocitově i dispozičně úplně jiný, než atelirér. Původní záměr pro ateliér byl vytvořit multifunkční prostor, který bude suplovat chrám na jedné a putyku na druhé straně. Nyní v DISKu jsme celý koncept interpretačně dotáhli a příběh se odehrává v opuštěném pobořeném divadle,“ komentuje scénograf.
Bratři Karamazovi jsou čtvrtou a poslední absolventskou inscenací činoherního hereckého souboru, který momentálně kromě divadla DISK působí také v Divadle Kolowrat pod názvem Činohra 16-20.
Fotocredit: Matěj Kos