Klára Issová o své roli ve filmu Pražské orgie
Nový film Pražské orgie podle stejnojmenné předlohy americké literární legendy, Philipa Rotha, jednoho z nejrespektovanějších světových spisovatelů, držitele Pulitzerovy ceny za beletrii, Mezinárodní Man Bookerovy ceny a desítek dalších prestižních literárních ocenění, který natočila režisérka Irena Pavlásková, vstoupil do 10. října 2019.
Roli herečky Evy Kalinové, která po vyhazovu z divadla v Praze začíná nový život v Americe, vytváří Klára Issová. „Bylo pro mě lákavé si zahrát herečku, a navíc je to herečka, která se vyrovnává s tím, že o všechno přišla - o slávu, o svoje postavení, o to kdy byla zvyklá, že ji lidé obdivovali, chválili, tleskali jí. Samo o sobě je těžké, když člověk tohle ztratí, a i když si třeba může tisíckrát říkat, že bude v pohodě, jde dál … tak to s ním zamává. Eva se snaží jít dál, je v ní odvaha a odhodlání, ale pořád ji něco stahuje zpátky. Nachází se na rozhraní, kdy dělá nová rozhodnutí v životě a mně se líbilo, že má v sobě odhodlání, i když ji strhává velký smutek,“ říká o své postavě Klára Issová.
Jak se jí líbil scénář? Znala předlohu slavného Philipa Rotha? Klára Issová odpovídá na videu zde: https://www.youtube.com/watch?v=NJugVNWfDfI
V hlavních rolích Pražských orgií uvidíme kanadského herce Jonase Chernicka a ruskou herečku Ksenii Rappoport, která pravidelně natáčí ve Francii a hlavně v Itálii, kde také získala mnoho cen, mezi nimi cenu pro nejlepší herečku roku a na filmovém festivalu v Benátkách Volpiho pohár pro nejlepší herečku. Z českých herců se kromě Kláry Issové představí Pavel Kříž, Jiří Havelka, Martin Stránský nebo Miroslav Táborský, dále uvidíme třeba Jana Hrušínského, Petra Vondráčka, Viktora Dvořáka a Jakuba Wehrenberga.
Pro scenáristku a režisérku Irenu Pavláskovou jsou Pražské orgie podle knihy Philipa Rotha sedmým celovečerním hraným filmem. Je to poprvé v dějinách českého filmu, kdy český tvůrce osobně získal na film práva od takové žijící literární veličiny, držitele Pulitzerovy ceny za beletrii, Mezinárodní Man Bookerovy ceny a desítek dalších prestižních literárních ocenění. Za svoje filmy získala Irena Pavlásková na dvě desítky ocenění, včetně významných ocenění z nejprestižnějších festivalů kategorie A, jako je Zvláštní cena z MFF Cannes, Grand Prix z MFF Montrealu, čtyři ceny z MFF Moskva, dále Grand Prix Paříž Cretéil a mnohé jiné. Její filmy se kromě toho těší divácké návštěvnosti, její film Čas dluhů byl divácky nejúspěšnějším českým filmem roku 1998 její zatím poslední režijní počin snímek Fotograf byl druhým nejnavštěvovanějším českým filmem roku 2015.
Spisovatel Philip Roth vycházel při psaní novely Pražské orgie z vlastních zážitků. Roth v 70. letech do Prahy jezdil a setkával se s českými zakázanými autory – Kunderou, Klímou, Vaculíkem a jinými. Rovněž se stýkal s českou komunitou v New Yorku, v 70.a 80. letech poskytoval podporu československým spisovatelům. V roce 1976 odmítla komunistická moc Rotha do Československa vpustit, vrátil se až v roce 1990. Philip Roth zemřel ve věku 85 let v březnu 2018.
Film Pražské orgie produkuje společnost Prague Movie Company Ireny Pavláskové a Viktora Schwarcze. Viktor Schwarcz patří k nejrespektovanějším českým producentům posledního dvacetiletí. Je držitelem Českého lva pro nejlepší film za snímek Poupata. Jako nezávislý producent je podepsán pod dvěma desítkami českých filmů, s Irenou Pavláskovou spolupracoval již na filmech Zemský ráj to napohled (2009) a Fotograf (2015).
Koproducenty filmu jsou Česká televize, kreativní producentkou je Alena Müllerová, Eydelle Film, Cineart TV Prague, Europeana Production, Analog Vision, film vzniká s podporou Státního fondu kinematografie, slovenským koproducentem je společnost ARINA s podporou Audiovizuálneho fondu. Vznik filmu podpořil program MEDIA a Nadační fond Praha ve filmu - Prague Film Fund. Distributorem je Bioscop.
red:fel/foto:czppraha/zdroj:Jana Šafářová