Animovaný film pro děti Fany a pes přiblíží události podzimu 1989
Co byste dělali, když vám kamarádka svěří na prázdniny svého milovaného psa? A pak se nevrátí z dovolené, protože s maminkou emigrovala… Je léto 1989. Jak jí ho předat přes „železnou oponu“? Shledají se opět spolu? Fany a pes je jedinečný animovaný film, který dětem poutavou formou a prostřednictvím příběhu dvanáctileté Fany, její kamarádky a psa Sputnika události podzimu 1989 a pád komunismu v NDR.„Film líčí velký, neuvěřitelný, napínavý, emocionální a místy i velmi zábavný příběh. Aby zůstal zachován i pro následující generace, musí být dál vyprávěn jako dobrá pohádka. Jenže tentokrát nejde o pohádku – skutečně se to stalo,“ říká o filmu jeho režisér Matthias Bruhn.
Film Fany a pes vstoupí nejen do našich a evropských kin v listopadu u příležitosti 30. výročí pádu komunismu ve východní Evropě. U nás konkrétně 9. listopadu v den pádu Berlínské zdi.
Hlavním postavám propůjčili hlasy Aňa Geislerová, Marek Daniel, Richard Genzer, Eliška Jirotková a další. Na teaser se můžete podívat zde: https://youtu.be/1AyzXVyHd0A
Fany a pes
Lipsko 1989. Dvanáctiletá Fany se s láskou stará o Sputnika, psa její nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Na začátku školního roku se však Sophie do třídy nevrátila… jako mnoho jiných uprchla s maminkou na Západ. Fany se odvážně vydává kamarádku hledat, chce jí vrátit psa Sputnika. Stane se tak svědkem pohnutých událostí, které změní budoucnost celé země. Příběh končí pádem železné opony a pejsek je první, kdo se dostane přes hranice při jejich otevření.
Film líčí, ve shodě se skutečností, se smyslem pro detail a citem pro tehdejší atmosféru, průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte. Napínavý a zároveň laskavý, o síle přátelství a odvaze změnit historii se hluboce dotkne nejen mladých diváků.
Hudba (k filmu na námět knihy Fritzi war dabei Hanny Schottové a Gerda Raidta) vznikla ve studiu ČT pod vedením Petra Pýchy (Musa) s hudebníky FILMharmonic Orchestra.Na filmu Fany a pes se koprodukčně podílely čtyři země – Česká republika, Německo, Lucembursko a Belgie, režiséry jsou Ralf Kukula a Matthias Bruhn.Podle koproducenta filmu Martina Vandase (jeho MAUR film stojí i za projekty Mimi & Líza, Fimfárum 2 a 3, Jedné noci v jednom městě atd.) podobně náročný film čeští animátoři ještě nedělali. Jen pro představu 1 den práce animátora = 1,5 vteřiny stopáže filmu.
„Fany a pes vzniká metodou klasické 2D animace, která film řadí mezi tituly, jako je Červená želva z japonského Studia Ghibli - cenami ověnčený film včetně Oscara. Animátoři měli k dispozici zvukovou stopu a strefovali se na zvuk, což je jednodušší, než kdyby se namlouvalo herci do pohyblivých kreseb,“ popisuje.
A jak se k práci na filmu Fany a pes dostali?
„Fany jsme poznali nejprve jako dětskou knížku, která nás oslovila jako rodiče, pamětníky roku 89. Dala nám ji přečíst naše kamarádka, producentka z Drážďan. Někdy před pěti – šesti lety….
Následovalo náročné financování, získali jsme podporu českého Státního Fondu kinematografie. Změnil se styl animace, následovalo náročné hledání animátorů… Z 60, kteří si zkusili test jich prošlo 6. Byla to výzva, ale také zkušenost. Vznikl film, díky kterému si mohu se svými dětmi povídat o tom, co jsem na vlastní kůži zažil a co si před rokem 89 moc dobře pamatuji. Ale taky naprosto nadčasový příběh o upřímném kamarádství, odvaze i úplně první zamilovanosti. O tom, že někdy mohou mít děti víc rozumu než rodiče. A že to rozumní rodiče poznají, pochopí i odmění,“ doplňují Alena a Martin Vandasovi, MAUR film.
Ve znamení trabantu v Praze roku 1989
„V rozsáhlém objektu, k němuž patřila i velká zahrada (na které se dalo v provizorních podmínkách bivakovat), se od počátku září začali shromažďovat žadatelé o azyl. 7. září to bylo 365 občanů NDR, z nichž jen část slyšela na sliby z Východního Berlína, že výjezd na Západ jim bude umožněn, vrátí-li se předtím zpátky „domů“. Tvrdé jádro azylantů se takového návratu obávalo. Žadatelů o azyl, uvězněných na ambasádě, tedy lavinovitě přibývalo: 25. září 1989 jich tam bylo 874, o dva dny později už na 1400.
O věc se začala zajímat média celého světa. Střed historické Prahy se plnil opuštěnými trabanty a wartburgy, vozy, které tam azylanti zaparkovali na cestě za svobodou s tím, že už je nikdy nebudou potřebovat. I pro ty největší fanatiky komunistického režimu to byl očividný důkaz, že režimu, který vlastní obyvatelé tímto způsobem odmítají, bije dvanáctá hodina. Celkem se nakonec „přes Prahu“ dostalo na Západ na patnáct tisíc lidí. Celý svět viděl, že komunistický režim NDR skončil, opuštěný svým vlastním obyvatelstvem. Byla jen otázka času, kdy se dají do pohybu věci také v Československu.
Režie – Ralf Kukula, Matthias Bruhn
Scénář - Beate Völcker
Supervize animace - Susanne Seidel, Ulf Grenzer
Hudba - André Dziezuk
Střih - Stefan Urlaß
Délka filmu – 86 minut
Cílová skupina - děti 8-12 let, rodinný film
Knižní předloha – Fritzi war dabei, Hanna Schott, Gerd Raidt
Producenti:
Německo – Trickstudio Lutterbeck, Balance Film, Richard Lutterbeck, Matthias Bruhn, Ralf Kukula
Lucembursko – Doghouse Films, Pierre Urbain, David Mouraire
Belgie – Artemis Productions, Patrick Quinet, Stéphane Quinet,
Česká republika - MAUR film, Martin Vandas, Alena Vandasová
Film byl podpořen Eurimages a na české straně Státním fondem kinematografie.
„Moc si pomoci Fondu kinematografie vážíme. Že nám věčil a jeho přístup a podpora animace i v případě minoritních koprodukcí je velmi důležitá. Díky ní získáváme velmi cenné know-how, mezinárodní kontakty i cennou zpětnou vazbu o stavu animace na českých tocích…“ říká Martin Vandas.Česká strana zajištovala pro projekt tzv. Key Animation / klíčovou animaci (animátoři Marek Pokorný (komiks Svatá Barbora), Jan Saska (krátký film Happy End – Student Oscar short list), Jan Bohuslav, Michaela Večerková, Eliška Oz a další) a nahrávání originální hudby lucemburského skladatele André Dziezuka v Praze.
red:fel/zdroj:TZ-Johana Turner