Premiéra hry Sopranistky v Činoherním klubu
Mladé, drzé, rozhořčené i odvážné žačky církevní školy se vydávají na výlet do Edinburghu a do pekla. První premiérou nové sezony v Činoherním klubu bude 15. února inscenace Sopranistky v překladu Pavla Dominika a režii nového uměleckého šéfa Ondřeje Sokola. V rolích šesti žaček církevní školy, které mají blíž k alkoholu, vulgaritám a provokaci než k víře, se představí . . . .
. . . Anna Fialová v alternaci s Berenikou Suchánkovou, Tereza Mašková nebo Eva Burešová, Petra Kosková, Alena Hladká a Marta Dancingerová. Hra je na českých jevištích uváděna vůbec poprvé. Autorem dramatizace románu The Sopranos skotského spisovatele Alana Warnera je dramatik a scenárista Lee Hall, který je tvůrcem scénáře k filmu Billy Elliot nebo divadelní adaptace známého snímku Zamilovaný Shakespeare. Eskapády nezvedených studentek ve hře Sopranistky prokládá řada hudebních čísel od britské skupiny Electric Light Orchestra v podání kapely Sáry Markové Bukovské The Chutes.
Představení není vhodné pro diváky mladší 15 let.
Drsné a navenek neohrožené, ale uvnitř přesto nejisté a křehké – takové jsou členky party ze školy Panny Marie Matky ustavičné pomoci, které se chystají vystoupit na sborové pěvecké soutěži. Od odjezdu z důvěrně známého ospalého městečka směrem do pulzujícího Edinburghu se ale všechno tak nějak začne vymykat. Věci se obrací lícem naruby, nic už neplatí, a samospád událostí nejde zastavit. Když tenhle velký šílený večírek skončí, každá z dívek se s tím vším uvnitř stejně musí poprat sama…
Román Alana Warnera The Sopranos byl vydán v roce 1998, a v tomtéž roce získal ocenění Skotská kniha roku. Pro divadelní jeviště jej adaptoval Lee Hall pod titulem Our Ladies of Perpetual Succour. Světová premiéra hry se odehrála v srpnu 2015 v edinburském Traverse Theatre, hrála se také ve Skotském Národním divadle a na West Endu v Londýně. „Sopranistky jsou velmi neobvyklá hra. Jde o dramatizaci románu, ve které autor jevištní verze zvolil překvapivé řešení, že šest hereček hraje nejen své postavy, tedy šest žaček církevní školy, ale také všechny ostatní jeptišky, turisty, nádražáky, barmany, drogové dealery, prostitutky a další mimořádně podivné existence, se kterými se setkají během jednoho dne, kdy jedou do Edinburghu na pěveckou soutěž. Je to představení, ve kterém hraje živá rocková kapela písničky Electric Light Orchestra, kde všech šest hereček musí umět nejen hrát, ale také dokonale zpívat, a přesto to není muzikál. Je to spíš divadelní koncert, jevištní jam session, plný hudby, neuvěřitelné herecké energie, a hravého zacházení s mnohdy docela šokujícím textem této skvělé skotské hry, která se dočkala mimořádně kladně přijatého uvedení na prknech Skotského Národního divadla, a teď ji mají možnost vidět diváci na jevišti Činoherního klubu,“ říká režisér Ondřej Sokol.
Po hudební stránce za Sopranistkami v Činoherním klubu stojí kapela The Chutes pod vedením Sáry Markové Bukovské, která s herečkami pracovala také jako korepetitorka: „Všechny písně holky nazkoušely v dost složitém vícehlasu. Vyžadovalo to hodně práce, ale výsledek stojí za to. V inscenaci máme samé dobré zpěvačky, a tak jsem je nešetřila. Veškerou hudbu hrajeme s šestičlennou kapelou,“ uvádí. Inscenaci prokládají zejména nejznámější hity
Překlad: Pavel Dominik
Režie: Ondřej Sokol
Kostýmy: Ladislava Koukalová
Scéna: Adam Pitra
Hudební nastudování: Sára Marková Bukovská
Kapela The Chutes: Jaroslav Freiedl/Lukáš Pelikán – kytara Pavel Razím/Josef Krůšek – elektrické bicí, melodické nástroje Jan Karez – syntetizátor, woodwinds Sára Marková Bukovská– piano Gabriela Vermelho/Anna Romanovská Fliegerová – housle, kvinton Marek Leždík – baskytara
Hrají:
Fionnula: Anna Fialová/Berenika Suchánková
Kylah: Eva Burešová/Tereza Mašková
Orla: Petra Kosková
Chell: Alena Hladká
Manda: Marta Dancingerová
Kay: Anna Kotlíková
Předpremiéry: 29. a 28. 1. 2019
Premiéra: 15. února 2019
Nejbližší reprízy: 16. a 17. února, 3., 12. a 18. března
Činoherní klub
Činoherní klub vznikl v polovině 60. let jako divadlo, které se brzy výrazně zapsalo do českého i evropského divadelnictví druhé poloviny 20. století. Vzestup divadla byl přerušen událostmi srpna 1968 a následnou normalizací. Od sametové revoluce v roce 1989 procházel Činoherní klub obdobím tvůrčí renesance, procesem obnovování souboru a hledáním mladých spřízněných tvůrců. Jedním z nich byl Ondřej Sokol, který do divadla přišel v roce 1999, a od září 2018 je jeho novým uměleckým šéfem. Činoherní klub je známý především díky preciznosti režijní práce s herci, důrazu na vzájemnou spolupráci všech zúčastněných, a stejně tak přísnému požadavku umělecké pravdy, nezbytnému v divadle, kde je divák v bezprostřední blízkosti herce.
Webové stránky: www.cinoherniklub.cz
Facebook: www.facebook.com/cinoherniklubpraha
Instagram: @cinoherniklub
red:fel/foto z TK czppraha/zdroj:TZ-Gabriela Vagner