Josef Habase Urban - „ZLODĚJ PSŮ“.

Josef Habase Urban -  „ZLODĚJ PSŮ“.

Kniha Zloděj psů je více než o psech, především o lidech a jejich vztahu ke zvířatům a sobě navzájem. Paralelu přátelství a svobody nalezne čtenář v každé z deseti povídek, jejichž překvapivé vyústění vyvolá dojetí i otazníky…


Množící se případy týrání zvířat zvedly ze židle nejen veřejnost, ale i řadu známých osobností. Autor a scénárista bestselleru Habermanův mlýn Josef Urban Habas na podzim publikoval knihu Zloděj psů, podle které zároveň vzniká stejnojmenný seriál. Ve spolupráci s projektem Primamazlicek.cz se tak rozhodl motivovat širokou veřejnost a bojovat za zlepšení životních podmínek nejen čtyřnohých mazlíčků. Autor sám byl totiž, pro záchranu vlastního psa, v minulosti nucen překonat hranice sestávající z vnitřních obav, předsudků, ale i úředních nařízení.

Srdce nemá hranice, vzkazuje autor knihy Zloděj psů Josef Habas Urban

„Žít na řetězu, nejstrašnější věc, jež se vám může v životě přihodit. Ani léta v kriminále nevydají za dva dny otroctví v okovech. Proč? Protože železo chladí, a přitom pálí jako rozžhavený cejch“ uvádí Habas ve své knize.„Vybavuji si ty stovky štěňat, jež jsem viděl na Balkáně na svých výpravách. Hlavně na jaře. Rodí se do trávy, do sena, na kameny nebo do houští. Většinou u silnic, v lomech nebo na smetištích. Za léta mých cest jsem poznal, že vztahy lidí a psů jsou pro charakter národa tím nejsměrodatnějším ukazatelem. Pes na řetězu, národ na řetězu. Věřte tomu nebo ne, ale je to důležitější ukazatel než hrubý domácí produkt,“ zní jeden z úryvků knihy, která představuje vztah psa a člověka v jeho nejsurovější, ale také nejvlídnější podobě.

„Humanisté v době osvícenství nahradili boha člověkem. René Decartes, aby zdůraznil jedinečnost lidského bytí prohlásil: “Zvířata nemají duši!“ To je důvod, proč dnes ve velkochovech živoří miliony zvířat. Obhajujeme jejich zabíjení tím, že my lidé musíme přece ukojit hlad jako první. Proto jsme také vyhubili od 70. let minulého století přinejmenším 40 % živočišných druhů. Naučili jsme se přehlížet strádání, přitom o stejných zločinech na lidech hovoříme s hrůzou, natáčíme filmy a píšeme knihy. Proč? Humanismus nabyl v některých směrech (aby zamaskoval pravdu) někdy až infantilních rozměrů: naše děti si myslí, že krávy se rodí fialové, maso že se vyrábí v továrně na jídlo a voda vzniká v přehradách. To všechno je důsledek humanismu, který porodil velmi nezbedné děti - liberalismus, socialismus a vývojový socislismus (fašismus). Potíž všech těchto -ismů spočívá v tom, že činí člověka jediným „oprávněným“ božským tvorem, a tudíž všeho schopným. Pokora a úcta k životu se absolutně vytratily,“ dodává Habas, který věří, že právě prostřednictvím knihy Zloděj psů a spřáteleného projektu Primamazlicek.cz se mu povede tento obecný náhled alespoň trochu změnit.

Podle nejnovějších statistik provedla Státní veterinární správa od počátku tohoto roku do konce září celkem 5 247 kontrol, které se týkaly hospodářských, zájmových, laboratorních a v cirkusech či zoo chovaných zvířat. V celkem 912 případech bylo zjištěno pochybení na straně chovatele, což na počty kusů činí neuvěřitelných 201 309 zvířat, o které nebylo náležitě postaráno. Ve srovnání s loňským rokem (123 532 zvířat) je to téměř dvojnásobek!

Josef Habas Urban je český spisovatel, scénárista, přírodovědec, bývalý reprezentant ve sjezdu divoké řeky, a především milovník zvířat. Jeho bestsellery Habermanův mlýn, 7 dní hříchu, román Tenkrát v ráji a další se dočkaly nejen řady zahraničních ocenění ale rovněž filmového zpracování.

Kniha, kterou vydalo nakladatelství s příznačným názvem The Dog Trail Jany Vávrové, je doplněna poutavými obrázky Marko Čermáka, ilustrátora Rychlých šípů.

 

Více na: www.zlodejpsu.cz

 

red:fel/zdroj:TZ-Erika Daňková



Fotogalerie

10247 10248

© 2024 Celebrity za plentou Praha