Padevět Jiří - Ostny a oprátky a Za dráty
Křest nových knih Jiřího Padevěta v Literární kavárně Nakladatelství Academia
Ostny a oprátky / Za dráty
Kmotry knih jsou literární historik Martin C. Putna a ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa
Za dráty - Tábory v období 1938-1945 na území dnešní České republiky
anotace - Autor postupuje svojí tradiční metodou místopisného průvodce a přibližuje čtenáři místa v dnešní České republice, na kterých zřídila nacistická okupační moc nebo protektorátní úřady tábory za účelem koncentrace a izolace politických odpůrců, Židů, Romů či pracovních sil. V průvodci najdete pobočky velkých nacistických táborů, jako byly Auschwitz, Flossenbürg nebo Gross-Rosen, tábory zřizované bezprostředně po záboru pohraničí a určené především k internaci politických odpůrců z řad českých Němců, tábory určené k internaci Romů, pracovně-výchovné tábory určené pro občany protektorátu nebo poměrně neznámé tábory pro maďarské Židy, vznikající v roce 1944 především na jižní Moravě. V knize je u řady táborů uveden seznam zemřelých či zavražděných vězňů a dostupné údaje o velitelích nebo dozorcích táborů. Kniha je doplněna řadou dosud nepublikovaných fotografií.
Ostny a oprátky
anotace - Kdo byl chlapec, kterému mladý Ludwig Wittgenstein namaloval krémem na boty pod nos knírek? Proč si pomocník pražského kata Robert Týfa vzal do práce rezervní košili? Co dělal Edvard Beneš ve chvíli, kdy si Klement Gottwald všiml, že má každou ponožku jinou, a jakou roli se učila Jiřina Švorcová, když jí došel lak na vlasy?Velké a malé dějiny. Protínají se, nebo míjejí? Vědí o sobě, nebo mají každé svůj vlastní rytmus? Spisovatel a nakladatel Jiří Padevět v úsporně načrtnutých situacích a mikropříbězích ukazuje, že ani ve chvílích, kdy se tvoří dějiny, nepřestávají být jejich aktéři, strůjci nebo oběti obyčejnými lidmi, kteří se potýkají se svými slabostmi, životními stereotypy a představami o budoucnosti. Tragická monumentalita dějin procházející dírou na ponožce. Krém na boty, který rozhodne o osudech národu.Dvojnásobný držitel ceny Magnesia Litera vytvořil mozaiku na první pohled absurdních situací odehrávajících se ve zlomových okamžicích dějin dvacátého století. Přesvědčivěji než všechna fakta ukázal, že historie není to, co se popisuje v učebnicích, nýbrž to, co možná právě teď prožíváme, aniž sito uvědomujeme.
------------------------------------------------------------------------------
Jiří Padevět (* 20. července 1966 Praha) rozsáhle mapuje protektorátní a poválečnou historii v českých zemích. Je českým spisovatelem, knihkupcem a nakladatelem. V roce 2014 získal cenu Magnesia Litera za knihu Průvodce protektorátní Prahou. Za stejnou publikaci obdržel i ocenění Slovník roku 2013. Narodil se v roce 1966. Po absolvování Střední průmyslové školy zeměměřičské studoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Roku 1988 začal pracovat jako knihkupec, od roku 2004 působí i jako nakladatel. V současné době je ředitelem nakladatelství Academia. Pod jeho vedením získaly knihy nakladatelství řadu ocenění – Magnesii literu, Cenu Josefa Jungmanna, Slovník roku, Cenu Josefa Hlávky, Cenu Miroslava Ivanova aj.
- Cesty s Karlem Hynkem Máchou: Průvodce. Academia, Praha 2010.
- Průvodce protektorátní Prahou: místa - události - lidé. Academia, Praha 2013.
- Poznámky k dějinám. Pulchra, Praha 2013.
- Pochody a transporty smrti. Středisko společných činností AV ČR, Praha 2013.
- Krvavé finále: Jaro 1945 v českých zemích. Academia, Praha 2015.
- Střepy času, krajin, konspirací - Nalezený deník. Pulchra, Praha 2015.
- Topografie teroru. Středisko společných činností AV ČR, Praha 2015.
- Státy násilné a státy přihlížející. In: Povaha změny (2015)
- Návrat ze srdce temnoty. In: Kapitoly z geologie duše (2015)
- Anthropoid (s Pavlem Šmejkalem). Academia, Praha 2016.
- Krvavé léto 1945: Poválečné násilí v českých zemích. Academia, Praha 2016.
- Ležáky a odboj ve východních Čechách (s Vojtěchem Kynclem). Academia, Praha 2016.
- Věda života: rozhovory s profesorem Jiřím Drahošem. Academia, Praha 2017.
- Dotek Anthropoidu. Academia, Praha 2017.
- Tři králové. Odbojová činnost legendární skupiny a vysílací místa radiostanic Sparta I a Sparta II. Academia, Praha 2017.
red:fel/foto:czppraha/zdroj:nakladatelství Academia