Legendární robot Emil bude hostem festivalu v Ostrově.

Legendární robot Emil bude hostem festivalu v Ostrově.

Tématem 49. Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově v letošním roce budou ROBOTI – proč právě roboti? A kdo vymyslel slovo robot? Spousta lidí přisuzuje původ slova robot právě autorovi hry R.U.R. (neboli Rosumovi Univerzalni Roboti) Karlu Čapkovi. Ten však ve svém krátkém dopise v článku pro etymologický slovník oxfordské angličtiny uvedl, že to není on, kdo s myšlenkou přišel. Slovo robot vymyslel jeho bratr, malíř a spisovatel Josef Čapek.


České slovo robot se stalo populární po celém světě. Byla tak označována automatická a mechanická zařízení, včetně nejrůznějších domácích multifunkčních strojů a inteligentních hraček. V minulosti existovaly různé definice pro význam slova robot a nikdo skutečně nevěděl, co je robot a co ne. Robot ve slovníku cizích slov je definován jako „zařízení, automaticky reagující na podněty okolí a současně na toto okolí zpětně působící.“

Když jsme zmínili Karla Čapka jako autora původu slova robot, pak musíme také zmínit první československý sci-fi rodinný seriál České televize, ve kterém poprvé vystupoval Robot Emil. Seriál vznikl v roce 1960 a měl postupně celkem 9 dílů. Série ve své době velmi oblíbených a úspěšných filmových grotesek s ústřední postavou Robotem Emilem, kterému se často nedařilo hned realizovat své vždy nejlepší úmysly. Vždy měl ale kolem sebe přátele za světa lidí (Boženku, Mílu a Karla) a zvířátka, se kterými zažíval nespočet humorných příběhů a situací. V každém díle seriálu nakonec vítězí Emilkův důvtip a dobrota, se kterou hledá společnou řeč s lidmi. „Seriál si asi budou pamatovat „děti“, které si pamatují i první ročník našeho festivalu. Nám se podařilo ve spolupráci s Českou televizí zařadit do programu tři díly tohoto seriálu, které budete moci v říjnu společně navštívit a porovnat kam se vývoj robotů za těch skoro 60 let posunul. Promítneme vám díl Jé, to byly prázdniny, Robot Emil na horách a díl Robot Emil – Inzerát Robota Emila,“ prozradila Ilona Hálová, programová ředitelka festivalu.

„Téma roboti se nám zdálo tak zajímavé, že by byla škoda toho nevyužít. Napadla nás spousta zajímavých doprovodných akcí – výstavy, prezentace robotů, robotická show,“ dodala Ilona Hálová.

Hned v neděli Vás po průvodu pozdraví dva Auto roboti, kteří budou mít v pondělí odpoledne svoji robotickou show. V Domě kultury budou stát a trochu i hrát „Plechové hvězdy“ – roboti, kteří tvořily kapelu robotů Stanleyho „Robotman“ Povody, která to uměla ještě před pár lety pořádně rozjet! Už sice nemají své nástroje a nehrají jako kdysi, ale rozhodně se rádi fotí a pobaví jak malé tak i velké fanoušky těchto plecháčů.Festival je ale pro všechny děti, proto organizátoři do programu zařadili pro každého něco – pro malé divadelní pohádku Krysáci, strašidelný dům s živými herci…, pro větší koncert skupiny LUNETIC, Miniramp show…, pro dospěláky třeba recitál Hanky Křížkové. Pro všechny pak Roborozcvičku – čtvrthodinka tancování před Domem kultury, promítání všech soutěžních filmů a tematických filmů, karneval, výstavy…

Organizátoři zařadili do soutěžní části celkem 9 filmů, z nichž 5 filmů představuje filmovou a 4 snímky televizní tvorbu. Dva z filmů slavily úspěch na prestižním Berlinale a diváci je tak budou moci najednou vidět společně s dalšími sedmi soutěžními tituly v nebývale silné skladbě.Berlinale, které patří k nejvýznamnějším filmovým událostem světa loni i letos vybralo do svých programových sekcí filmy s českou účastí. Zcela jistě je to signál, že se s českou tvorbou nadále počítá. Jedním z těchto filmů je snímek Pátá loď režisérky Ivety Grófové, který vznikl ve Slovensko/Česko/Maďarské koprodukci. Film Pátá loď vypráví příběh netradiční dětské rodiny inspirovaný skutečnou událostí, která se odehrála na Plzeňsku. Malá Jarka má mámu, která nechce být mámou. Zoufale hledá lásku a nachází ji náhodou, když za zvláštních okolností vezme dvě batolata do opuštěné zahradní chatky. Její skutek je dojemný a dětsky upřímným pokusem napravit svět dospělých svojí hrou na rodinu, jakou by chtěla mít. Tvůrci film prezentují i na školních představeních, kde u dětského diváka nachází velké porozumění.

Druhý film vybraný na Berlinale je Česko/Slovenská/Bulharský snímek pro mládež Ani ve snu režiséra Petra Oukropce. Příběh filmu Ani ve snu se odehrává v prostředí parkuristů, mladých lidí, kteří se snaží posunout hranice vlastního těla a fyzických schopností v současném industriálním světě. Jejich životní styl, schopnost lezení, skákání a překonávání objektů jim přináší svobodu.

Festival v soutěžní části nabídne také nejúspěšnější film této dekády Anděl páně 2 režiséra Jiřího Stracha, který je nejnavštěvovanější pohádkou v novodobé historii České republiky, laskavý rodinný příběh Pohádky pro Emu Rudolfa Havlíka nebo úspěšnou rodinnou komedii Špunti na vodě režiséra Jiřího Chlumského. Televizní tvorbu pak zastupují pohádky Pravý rytíř Martina Dolenského, Zázračný nos Stanislava Párnického, Slíbená princezna Ivana Pokorného a dva díly seriálu Mazalové II režiséra Borise Arichteva.

red:jajy/zdroj:TZ-Petr Mráček



Fotogalerie

7798 7799 7800 7801 7802

© 2024 Celebrity za plentou Praha