Mezinárodní houslařská soutěž Praha 2017

Mezinárodní houslařská soutěž Praha 2017

Prestižní událost, která se v Praze odehraje na přelomu května a června, sice tématicky  navazuje na mezinárodní houslařské soutěže pořádané po celém světě, ale liší se právě tím, že si klade za cíl být nejen profesní, ale také vrcholně společenskou a kulturní akcí.Oslava houslařského umění propojí soutěž s edukativními koncerty, odborníky s veřejností, na koncertě budou znít originály houslí Antonia Stradivariho, Giuseppe Guarneriho del Gesú ze Státní sbírky hudebních nástrojů a současně proběhne atraktivní část soutěže v řezbě houslové hlavice.


Myšlenku tohoto neanonymního, transparentního a interaktivního soutěžního klání přinesl přední český houslař Jaromír Joo. Standardní světové houslařské soutěže jsou anonymní, nástroj lze poslat poštou a jen čekat na výsledky na internetu, případně se jet podívat na výstavu po ukončení soutěže. Edukativní přínos je tedy velmi malý.Tato soutěž se od roku 1997 pořádala v Náchodě, místě působení Věnceslava Metelky ( 1807-1867), zakladatele Krkonošské houslařské školy, do které patří i slavné rody Pilařů z Hradce Králové a Špidlenů z Prahy. Ohlas na soutěž byl nebývalý a soutěžící přijeli z Evropy, Japonska i USA.Finanční a organizační náročnost byla hlavním důvodem přesunutí soutěže do hlavního města pod názvem Mezinárodní houslařská soutěž Praha, kde bude přitažlivější jak pro soutěžící, tak pro partnery. Pražská houslařská škola, což je dnes již mezinárodní pojem, existuje od 18. století. K ní se dnes hlásí i oba hlavní organizátoři Dalibor Bzirský a Jan Špidlen, vítěz mnoha mezinárodních soutěží a dnes i žádaný člen houslařských porot. Houslařský rod Špidlenů pochází z Krkonoš, ale už dlouho působí právě v Praze. Aktivním patronem a spolupracovníkem je houslista Jaroslav Svěcený, který je zároveň dlouholetým propagátorem tohoto oboru a také soudním znalcem s mezinárodní působností v oblasti smyčcových nástrojů.Soutěž trvá čtyři dny a je pro účastníky velmi náročná. Uvádí do praxe vizionářské myšlenky - povinná přítomnost soutěžících, řezba houslové hlavice během jediného dne a hodnocení soutěžních nástrojů a hlavic samotnými soutěžícími společně s odbornou mezinárodní porotou, která tak přijímá ještě roli mentora a průvodce. Díky této jedinečné osnově dochází ke skutečnému naplnění funkce soutěže. Tedy okamžitý profesní růst, uplatnění fair play a navázání důležitých profesních a sociálních vztahů. Začlenění jednotlivců do mezinárodního společenství nevytváří nevraživost a nezdravé konkurenční prostředí, ale naopak přátelskou atmosféru, kterou byste jinde jen stěží hledali.Soutěž je prakticky po celou dobu přístupna veřejnosti a nabízí i skvělý doprovodný program. Projekt je situován do prostor Českého muzea hudby, kde se odehrává i řezba houslové hlavice (nejvíce navštěvovaná část programu) a také unikátní koncert Jaroslava Svěceného, který za doprovodu špičkové cembalistky Jitky Navrátilové představí hrou i slovem nejvzácnější nástrojeStátní sbírky - housle nejslavnějších italských houslařů Antonia Stradivariho a Giuseppe Guarneriho del Gesu ( 31.5.). Tyto klenoty budou poprvé vystaveny pro veřejnost! Návštěvníci uslyší také koncert Pavla Šporcla v závěrečném dnu houslařské soutěže(3.6.). Členové mezinárodní poroty Patric Robin ( Francie), Peter Bear ( Anglie) a Silvio Levaggi ( Itálie) jsou světové kapacity ve svém oboru a Patrick Robin navíc povede odbornou přednášku, rovněž přístupnou veřejnosti. Dalšími lektory budou renomovaný výrobce strun ze Slovenska Bohdan Warchal a vedoucí Výzkumného centra hudební akustiky Ing. Zdeněk Otčenášek, PhD.

Během doprovodného programu budou vystavené i soutěžní nástroje. Velmi lákavé bude pro návštěvníky možnost zkusit si práci porotců a udělit Cenu publika.Je přihlášen plný počet soutěžících, kterých je celkem 40 z dvanácti zemí světa.

Soutěž má také dvě kola, kde se hodnotí tónové kvality houslí ( solo a s doprovodem klavíru) . Ta proběhnou v sále Bohuslava Martinů na Hudební akademii múzických umění. Přehrávání nástrojů se ujme primárius Wihanova kvarteta Leoš Čepický. Program vyvrcholí vyhlášením vítězů s udílením mnoha cen.Čtvrtý a zatím poslední ročník byl v dotačním řízení MKČR pro rok 2012 oceněn jako jeden z nejzajímavějších projektů.

Podpory se nám dostalo rovněž z Královéhradeckého kraje a pořadatelského města Náchoda.Pro nadcházející ročník se ujal role Partnera Magistrát Hl. Města Prahy a štědrá podpora přišla znovu i od Ministerstva kultury.Věříme, že v Praze, v krásném prostředí Českého muzea hudby a Lichtenštejnského paláce (HAMU) všichni prožijeme mimořádný zážitek.

Pro informace o soutěži, programu, minulých ročnících, ohlasech a fotogalerii prosím navštivte www.metelkacompetition.cz.

 

red:fel/foto:czppraha/zdroj:TZ-Jaroslav Svěcený



Fotogalerie

7240 7241 7242 7243 7244 7245 7246 7250 7251 7252 7253 7255 7256 7258

© 2024 Celebrity za plentou Praha