NEDĚLŇÁTKO aneb s Cimrmanem v zádech

NEDĚLŇÁTKO aneb s Cimrmanem v zádech

Aleš Palán/ Miloň Čepelka: NEDĚLŇÁTKO aneb s Cimrmanem v zádech K blížícím se Čepelkovým osmdesátinám (23. září) vydal Vyšehrad.Kniha rozhovorů známého publicisty Aleše Palána s Miloněm Čepelkou není jen pohledem do zákulisí oblíbeného českého divadla, je pohledem za kulisy samotného Miloně Čepelky. Někdy je to docela horor, jindy velká legrace.


"Dozvěděl jsem se o Miloňovi mnoho nového, například jsem neměl tušení o jeho problematickém vztahu s tatínkem,"prohlásil Zdeněk Svěrák o knižním rozhovoru přítele a kolegy Čepelky NEDĚLŇÁTKO aneb s Cimrmanem v zádechKde se vzalo jméno Miloň? Jakou fatální roli sehrál v životě Zdeňka Svěráka? Proč se Šebánek se Smoljakem neměli rádi? Jaké noční můry ho pronásledují? Který hit napsal pro Martu Kubišovou? Spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka se otevřel v bilančním rozhovoru se známým publicistou Alešem Palánem. Publikace měla svou premiéru na víkendovém veletrhu Svět knihy, kde ji přivítal do života Zdeněk Svěrák, kterého s Čepelkou spojuje přátelství a spolupráce trvající 62 let. „Někteří lidé jsou pro jiné ´výhybkáři´, tj. přehodí jejich život na jinou kolej. Mým ´výhybkářem´ je Miloň Čepelka. Kdyby mě kdysi nepřizval do armádní redakce Českosloven­ského rozhlasu, nebylo by Divadla Járy Cimrmana,“ prohlásil Svěrák.

Jako by mu nestačil smích, který s kolegy z Divadla Járy Cimrmana vyvolává u několika generací diváků. Jeho role hraběte von Zeppelin, princů Jasoně a Drsoně či praktikanta Hlaváčka, nemluvě o četných ženských postavách, jsou bez nadsázky kultovní. Miloň Čepelka (* 1936) přitom není jen hercem výrazných komických rolí. Je též spoluzakladatelem Divadla Járy Cimrmana a zároveň vůbec jediným člověkem, jenž hrál se Svěrákem a Smoljakem i v „konkurenčním“ Salonu Cimrman, který provozoval objevitel pojizerského génia Jiří Šebánek. Čepelka ovšem není jen tím, kdo rozdává smích, jeho záběr je mnohem širší. Je autorem několika sbírek povídek a románů s veskrze hororovou tematikou, a také několika epických básní o smrti. Uvádí dechovku a píše pro ni texty, zatímco v šedesátých letech psal texty pro hvězdy pop music, třeba pro Martu Kubišovou.

foto ze křtu a představení knihy

www.ivysehrad.cz

Aleš Palán (1965 v Jihlavě), novinář a spisovatel, signatář Charty 77. Publikuje zejména v Hospodářských novinách a Katolickém týdeníku. Je autorem knižních rozhovorů (s Bohumilem Tajovským Člověk musí hořeti, bratry Reynkovými Kdo chodí tmami, bratry Florianovými Být dlužen za duši, Ludvíkem Armbrusterem Tokijské květy, Kateřinou Šedou I am Trying to Steal it Back…) a dalších publicistických prací (Než krokodýl spolkne stín, Hráč, který přežil, Xenophobe´s guide to the Czechs, Rozsvítil pro mne, Jmenuješ se Josef Šedý...). Ratajský les je po Lžikultuře dvacet devět a Zápiscích o válce česko-slovenské Palánovým třetím románem.

 

 

red:jajy/foto:czppraha/zdroj:TZ- Mgr. Denisa Novotná



© 2024 Celebrity za plentou Praha